Suche

Program


UPDATED ON 23.8.18---Lecture notes now available!

(You can download a PDF version here)

NEW!: Literature and lecture notes for the lecture series by H. Hofer & J. Fish (for the links, see "Literature" in the menu on the left).

All lectures take place in the lecture hall T-1001 (for the directions, see "Practical Info" in the menu on the left).

Precourse: August 25-26, 2018

  • Saturday, August 25
10:00-11:30 Kai Cieliebak - Symplectic Field Theory
Moduli spaces in SFT, algebraic structures, transversality problems.
13:00-14:30 Alexandru Doicu - Sc-calculus
Sc-Banach spaces, sc-smoothness, reparametrization action, chain rule, sc-manifolds.
15:00-16:30 Alexandru Doicu - Sc-Fredholm theory
Contraction and basic germs, sc-Fredholm germs, implicit function theorem, sc+ perturbations, transversality and compactness of perturbed solution spaces.
  • Sunday, August 26
10:00-11:30 Katrin Wehrheim - Retracts
Gluing and antigluing, retractions and retracts, smooth maps between retracts, example: gluing of half-cylinders.
13:00-14:30 Katrin Wehrheim - M-polyfolds
Local models of M-polyfolds, strong bundles, sc-Fredholm sections (in particular fillings), with or without isotropy.
15:00-16:30 Katrin Wehrheim - Groupoids and polyfolds
M-polyfolds, polyfolds, bundles, sections via groupoids and functors, multi-section functors and perturbed zero sets.

Main workshop: August 27-31, 2018

  • Monday, August 27
8:30-9:00 Registration
9:00-10:30 H. Hofer - Big Picture I & II
10:30-11:00 Coffee Break
11:00-12:30 J. Fish - Local-Local Theory I & II
14:30-15:30 M. Jemison - Lego Pieces with an application to Deligne-Mumford Spaces with Boundary 1
15:30-16:00 Coffee Break
16:00-17:00 K. Wehrheim - Family polyfold theory and adiabatic limits
17:00-18:00 J. Solomon - Inductive extension of multisections
18:00-20:00 Reception
  • Tuesday, August 28
9:00-10:30 H. Hofer - Big Picture III & IV
10:30-11:00 Coffee Break
11:00-12:30 J. Fish - From Local-Local to Local I & II
14:30-15:30 M. Jemison - Lego Pieces with an application to Deligne-Mumford Spaces with Boundary 2
15:30-16:00 Coffee Break
16:00-17:00 B. Filippenko - Fiber products of polyfolds and the PSS morphism
17:00-18:00 M. Hutchings - Obstruction bundle gluing
19:00-21:00 City Tour
  • Wednesday, August 29
9:00-9:45 J. Fish - From Local-Local to Local III
9:45-10:30 H. Hofer - From Local to Global I
10:30-11:00 Coffee Break
11:00-11:45 H. Hofer - From Local to Global II
11:45-12:30 H. Hofer - Perturbation Theory and Transversality I
Afternoon Free
  • Thursday, August 30
9:00-10:30 H. Hofer - Perturbation Theory and Transversality II & III
10:30-11:00 Coffee Break
11:00-12:30 H. Hofer - Perturbation Theory and Transversality IV & V
14:30-15:30 T. Ekholm - Open Gromov-Witten theory, skein modules, large N duality, and knot contact homology
15:30-16:00 Coffee Break
16:00-17:00 W. Schmaltz - Gromov-Witten Axioms for Symplectic Manifolds via Polyfold Theory
17:00-18:00 D. Cristofaro-Gardiner - Refined asymptotics for the ECH spectrum
  • Friday, August 31
9:00-10:30 Z. Zhou - Quotients of polyfolds, equivariant fundamental class and localization.
10:30-11:00 Coffee Break
11:00-12:30 D. McDuff - Branched Orbifold models of Polyfold Fredholm sections